Chytré vytápění aneb když se příroda spojí s moderní technologií

Zdravím všechny nadšence moderních technologií

Dnes se podělím o svou zkušenost s přechodem na chytrý systém ohřevu vody a vytápění. Tento článek bude prvním dílem série, ve které se podíváme na mou cestu od původního zastaralého bojleru až po moderní a ekologický systém založený na solárních kolektorech. Připravte se na podrobný přehled o tom, jak se dá skloubit příroda s technologiemi tak, aby přinesly nejen pohodlí, ale i úsporu financí.

První kroky: Když účty za energii překvapí

Na začátku letošního roku, konkrétně v lednu, mě nemile překvapily účty za elektřinu. Musím přiznat, že to byl šok, který mě na chvíli vyvedl z míry. Po uklidnění jsem si ale řekl, že je potřeba zjistit, kde se tyto náklady generují, a pokusit se něco ušetřit. Největší náklady byly na ohřev teplé užitkové vody (TUV) a následné vytápění. Rozhodl jsem se tedy, že místo pouhého placení nehorázných částek něco podniknu.

V první fázi jsem udělal inventuru toho, co máme doma. Náš bojler byl už letitý, zděděný po předchozích majitelích domu. Po prohlídce jsem zjistil, že se jedná o bojler značky Tatramat, který má za sebou již dvě dekády provozu. Tento typ bojleru už nesplňuje moderní nároky na úspornost a efektivitu, což byl zásadní důvod, proč jsem se rozhodl najít ekologičtější a úspornější řešení.

Hledání řešení: Když internet pomůže najít cestu

Po několika dnech hledání a pročítání uživatelských recenzí jsem si ujasnil, co přesně hledám – chtěl jsem jednoduchý, ekologický systém, který by zvládl ohřívat vodu s minimálním dopadem na životní prostředí. Do oka mi padly solární panely založené na vakuových trubicích, které využívají sluneční záření k produkci tepelné energie pro ohřev vody. Vakuové trubice mají oproti klasickým solárním panelům jednu zásadní výhodu – i za nižšího slunečního svitu poskytují efektivní ohřev, což je v našich podnebných podmínkách velká výhoda.

Po podrobnějším zkoumání jsem zjistil, že firma specializující se na tyto panely sídlí jen asi 30 kilometrů od nás. Tato blízkost mi dodala jistotu, že bude případná údržba a konzultace snadno dostupná. Domluvil jsem si tedy schůzku s odborníky, abych s nimi konzultoval svůj plán.

Instalace solárního systému: Když vše jde rychleji, než jsem čekal

Po konzultaci s firmou jsme měli štěstí – díky zrušené zakázce nám mohli montáž solárního systému provést hned následující týden. Vzhledem k tomu, že naše domácnost čítala tři osoby a věděli jsme, že rodina se v blízké době rozroste, rozhodli jsme se pro 240litrový bojler a tři konektory.

Solární panely založené na vakuových trubicích, známé také jako solární kolektory, fungují na principu přeměny slunečního záření na tepelnou energii, kterou lze využít k ohřevu vody. Ohřátou vodu pak můžete použít prakticky na cokoliv – od sprchování přes praní prádla až po mytí nádobí. Velkou výhodou těchto fototermických panelů je, že jsou účinné i za horších světelných podmínek, což znamená, že mohou poskytnout teplou vodu po celý rok.

Instalace samotného systému proběhla rychle a bez problémů. Technici z firmy odstranili starý bojler a vše potřebné z technické místnosti během hodiny. Následně namontovali panely na střechu a zapojili nový bojler. Celá instalace trvala zhruba 5 až 6 hodin, což mě příjemně překvapilo. Očekával jsem mnohem delší proces a větší zásah do domácnosti.

Střecha - panely

První zkušenosti: Když příroda hřeje i v zimě

Instalace proběhla v polovině ledna 2024 a systém jsme spustili téměř okamžitě. I přes probíhající zimní období jsem byl příjemně překvapen tím, jak dobře systém fungoval. Naše orientace domu na jih, bez jakéhokoli zastínění, se ukázala jako ideální. Za celý rok jsme tepelnou patronu museli zapnout dohromady asi jen na týden, což svědčí o efektivitě solárního systému. Teplá voda byla dostupná i přes krátké zimní dny, a to bez jakéhokoli omezení.

Překvapilo mě, jak malý zásah do životního stylu tato změna znamenala. Naše spotřeba vody zůstala stejná, a přesto se mi podařilo snížit náklady, což se výrazně odrazilo na celkových výdajích za energie.

Nápad na rozšíření: Když slunce může i vytápět

Jak se blížilo jaro a sluneční svit přibýval, začal jsem přemýšlet, zda by nebylo možné využít tento systém i k vytápění. V letních měsících se voda v bojleru dokázala ohřát až na 80 °C. Napadlo mě, že by se dal systém rozšířit a teplo přebytečné vody využít i k vytápění. Kontaktoval jsem proto znovu firmu a předal jim svůj nápad – chtěl jsem přidat více panelů a větší nádrž, aby bylo možné rozšířit využití systému i na vytápění.

K mému překvapení mi nápad nevymlouvali, ale naopak jsme shodli, že tento plán by mohl fungovat velmi dobře.

Toto byla první část mého článku o cestě k chytrému vytápění. V příštím díle se podíváme na konkrétní detaily, technické parametry a výsledky tohoto chytrého řešení.

S přátelským pozdravem,

Jiří a tým My Smart Home